Purpurová vlastnosť

DDS Bicykel na ceste, Levice

Purpurová vlastnosť

Súťaž:

detský recitačný kolektív

Kde:

BarMuseum

Kedy:

so 28. 8. o 13:00

Dĺžka predstavenia: 40 minút

Názov inscenácie: Purpurová vlastnosť
Autor textu: Alden Nowlan
Prekladateľ: Peter Milčák
Autorka scenára: Renata Jurčová
Dramaturgia: Štefan Jurča
Réžia: Renata Jurčová
Návrh scény a kostýmov: Renata Jurčová
Hudba: Tony Anderson – The Way Home
Pohybová spolupráca: Soňa Ferienčíková

Členovia súboru

Gréta Czúdorová, Naďa Gášeková, Viktória Jančová, Nela Blažeková, Jozef Urban, Romana Cintulová, Natália Oltmanová, Laura Čížová, Agáta Vargová

O inscenácii Purpurová vlastnosť

Čo spája básne Los a Záhadný nahý muž? Je to práve purpurová vlastnosť. Purpurová farba. Práve ona sa objavuje pod témou nepochopenia inakosti a nahoty. Čo znamená byť iný? Čo znamená byť nahý? Zvieratá sú nám niekedy bližšie ako človek, za istých okolností považujeme človeka za zviera. A veľmi často ho odsúdime bez toho, žeby sme poznali jeho príbeh. Ale niečo máme spoločné. Alden Albert Nowlan (25. januára 1933 – 27. júna 1983) bol kanadský spisovateľ, básnik a dramatik. Medzi najvýznamnejšie literárne úspechy Nowlana patrí Cena generálneho guvernéra za chlieb, víno a soľ (1967) a Guggenheimovo spoločenstvo. Od roku 1968 až do svojej smrti v roku 1983 bol rezidentom na univerzite v New Brunswicku vo Frederictone. V New Brunswicku je na jeho počesť pomenovaná Cena Aldena Nowlana za vynikajúcu kvalitu literárneho umenia v anglickom jazyku. Nowlan je jedným z najpopulárnejších kanadských básnikov 20. storočia a jeho vystúpenie v zborníku Zostať nažive (2002) pomohlo rozšíriť jeho popularitu aj mimo Kanady.

O divadelnom súbore Bicykel na ceste

Bicykel neodmysliteľne patrí na cestu. A preto po nej putuje. Putuje od roku 2012, ale neustále sa na jeho pedáloch objavujú rôzne topánky. Preto sa stále pokladá za nováčika na scéne. Bicykluje však rád, a preto ste ho stretli na Hviezdoslavovom Kubíne aj na Scénickej žatve s predstavením Oscar Wilde – Slávik a ruža. Medzi jeho predstavenia patria: T. Lucká – Môj veľký brat výmyselník, J. Hašek – Školský výlet, Jurča – Čarodejnica, Pierre Grinparri Krumpľa, Pamodaj šťastia, lavička a iné. Minulý rok vytvoril celovečerné predstavenie Chlapec a truhlár. Tohto roku sa rozhodol pedálovať znova a znovu sa zamýšľa nad vážnou témou.

Scénická žatva 2021