Lakomec

Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o. z., Prievidza

Lakomec

Súťaž:

divadlo dospelých – tradičné prúdy

Kde:

Štúdio SKD

Kedy:

sob 23. 10. o 19:45

Dĺžka predstavenia: 60 minút

Autor: Jean Baptiste Poquelin-Molière
Preklad: Soňa Šimková
Réžia: Peter Palik
Scénografia: Peter Palik
Hudba: Daniel Špiner
Kostýmy: Viera Boronkayová
Asistentka réžie: Bianka Bartošová
Realizácia kostýmov: Bibiana Sukubová a Jarmila Darmová
Realizácia scény: Michal Ličko a Richard Hlavatý

Osoby a obsadenie

Harpagon: Eva Líšková/Richard Hlavatý
Kleant: Patrik Hostačný
Eliza: Nela Jakubisová
Valér: Vojtech Bartko
Mariana: Jarmila Bakusová
Anzelm, Jalec: Stanislav Baran
Frozina: Bianka Bartošová/Michaela Vrábová
Jakub: Štefan Orság/Dušan Hraňo
Šíp: František Kňazovič
Klaudia: Viera Marsinová
Olena: Anna Nedeljaková

O inscenácii Lakomec

Molière sa ako dramatik preslávil predovšetkým charakterovými komédiami. Najväčšie úspechy dosahuje s komédiami mravov: Lakomec, Mizantrop, Škola žien, Don Juan a Tartuffe. Mnohé z nich boli okamžite po premiére stiahnuté a zakázané. Veď hry, v ktorých sa autor vysmieval lakomcom, pokrytcom, svätuškárom či záletníkom, čerpali inšpiráciu predovšetkým zo života vyššej spoločnosti a cirkvi, čo vyvolávalo veľkú nevôľu.

Molière sa však napriek všetkému vytrvalo venoval divadelnej tvorbe až do smrti.         

Zomrel 17. februára 1673 v rodnom Paríži. Smrť ho zastihla priamo na javisku. Dožil sa 51 rokov. Súborné vydanie Molièrových hier vyšlo v roku 1734. Jeho hry boli preložené do mnohých svetových jazykov a ovplyvnili tak mnohých spisovateľov nasledujúcich storočí.

O Divadle „A“ a Divadle SHANTI

Rok 2013 bol pre Divadlo „A“ rokom významného jubilea – súbor oslávil 60 rokov svojej existencie, počas ktorej naštudoval desiatky inscenácií domácich aj svetových autorov (Čechov, Brecht, Orwell, Synge, Schwajda, Kovačevič a mnohí ďalší). Videli ich diváci nielen na mnohých miestach Slovenska, ale aj na viacerých festivaloch v zahraničí (Rakúsko, Česko, Srbsko, Slovinsko, Švédsko, Litva, Belgicko).

Najvýznamnejšou udalosťou v histórii divadla bola jeho účasť na 14. svetovom festivale amatérskeho divadla Mondial du Théâtre v Monaku 2009, kde uviedlo inscenáciu B. Brechta Malomeštiakova svadba. Dôkazom dlhodobo vysokej úrovne jeho práce je aj dvojnásobné najvyššie ocenenie, aké môže amatérske divadlo na Slovensku získať – cena za tvorivý čin roka (1997 – V.H.V: Záveje, r.: Michal Babjak, 2011 – A. Paasilinna: Chlpatý sluha pána farára, r.: Jozef Krasula). Od roku 1991 Divadlo „A“ spolupracuje s Divadlom Shanti, ktoré založil Peter Serge Butko. Od roku 2004 tvoria oba súbory spoločné občianske združenie.

Scénická žatva 2021