Scénickej žatve 2021 bude kraľovať slovenské divadlo

Lakomec

Koniec augusta bude patriť najstaršiemu festivalu neprofesionálneho divadla v Európe. Na 99. ročníku Scénickej žatvy v Martine diváci uvidia viacero obľúbených klasických divadelných hier.

Divadlo „A“ a divadlo Shanti sa s Molièrovým Lakomcom dostali dokonca až na Svetový festival amatérskeho divadla v Monaku! Návštevníci festivalu Scénická žatva si však budú môcť pozrieť nielen túto zábavnú inscenáciu, ale tešiť sa môžu najmä na slovenskú klasiku, akou je Ženský zákon od Tajovského či Matka od Júliusa Barča-Ivana v podaní neprofesionálnych divadelných súborov z celého Slovenska.

„Ak máte radi komédie, príďte na Pisočok Divadla KĽUD alebo na Legendu (Jánošikowu?) Potulného dividla J+T. Ak hľadáte skôr vážnejšie témy, pozrite si v piatok predstavenie Kengura Divadla „G“ z Trebišova alebo Ja som Tyra detského divadelného súboru DRIM z Nitry. Som presvedčený, že každý deň si nájdete v programe niečo, čo vás určite poteší,“ hovorí programový riaditeľ festivalu Matej Moško.

Program myslí aj na deti, pre ktoré Turčianske kultúrne stredisko pripravilo od stredy do piatka detské divadelné dielničky, chodúľovú šou či predstavenie Divočiny. Rodičia a skôr narodení sa určite zabavia aj na koncertoch na Divadelnom námestí alebo na divadelnom kvíze v Brepte s obľúbenými hercami Slovenského komorného divadla.

„Tohtoročný program sme výnimočne zostavovali priamym výberom. Tradične tvoria program festivalu víťazi postupových súťaží, ktorých tento rok pre pandemické opatrenia budeme poznať až na jeseň. Ak zostane Martin zelený, dúfame, že divadlá budú opäť plné,“ dodáva M. Moško. Festival Scénická žatva sa bude riadiť aktuálne platnými protipandemickými opatreniami.

Súčasťou festivalu bude aj presunutá premiéra slávnostného galaprogramu Možno príde aj Belopotocký v réžii Jozefa Krasulu pri príležitosti 190. výročia prvého ochotníckeho predstavenia na Slovensku a Roku slovenského divadla 2020. Piesne na mieru tohto programu napísali Jakub Nvota a Kamil Žiška. Jeho súčasťou budú diskusie so zaujímavými hosťami, napríklad s Janou Oľhovou, so Stanislavom Štepkom či s Vladimírom Štefkom, ale aj vystúpenia amatérskych a profesionálnych divadelníkov. To všetko sa udeje na scéne, ktorej autorom je scénograf Fero Lipták.

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na výstavu DIVADLO VÄČŠÍCH MOŽNOSTÍ, ktorá vzdáva poctu slovenskému ochotníckemu divadlu. Výstava sleduje takmer 60 rokov vývoja tohto fenoménu, približuje vytváranie jeho štruktúr, zápas s cenzúrou bývalého politického režimu, ale aj progresívne myšlienky a inovatívne prístupy, ktoré prekračovali hranice neprofesionálneho divadelníctva.

Festival Scénická žatva je vrcholnou prehliadkou, na ktorej sa každoročne predstavia desiatky neprofesionálnych divadelníkov a recitátorov z celého Slovenska. V minulom roku sa uskutočnila v online forme, ale už o dva týždne sa vráti tam, kam patrí – do martinských divadiel.

Festival Scénická žatva organizuje Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach.

Program a ďalšie informácie o festivale budú postupne uverejňované na www.scenickazatva.eu.

Scénická žatva 2021