Scénická žatva 2024, profilovka (orezaná)

Najviac ochotníckych oskarov si odniesli do Žiliny

Festival Scénická žatva, vrcholná prehliadka neprofesionálneho divadla na Slovensku, sa konal posledné augustové dni tradične v Martine. V posledný večer festivalu odovzdávali osobnosti divadla ochotníkom ocenenia Scénický veniec. Scénograf Jozef Ciller, herečka Katarína Šafaříková, režisér Ján Šimko, dramaturgička a kritička Martina Mašlárová a český člen poroty Ivo Kristián Kubák udelili dohromady desať Scénických vencov tým najúspešnejším amatérom z celého Slovenska

Za najúspešnejšiu tohtoročnú zberateľku Scénických vencov možno jednoznačne označiť Barboru Juríčkovú zo Základnej umeleckej školy Ferka Špániho v Žiline. Porota Scénickej žatvy jej udelila až tri z desiatich Scénických vencov. Na festival sa dostala naraz s dvomi inscenáciami. Jej divadelný súbor Let postúpil na Scénickú žatvu s inscenáciou UŽ ako víťaz kategórie divadla poézie a recitačných kolektívov mládeže a dospelých. Zo súťaže Zlatá priadka prišla so súborom Vaša banda ako víťazka súťaže detskej dramatickej tvorivosti. Do Žiliny si odniesla ocenenia za najlepšiu réžiu, dramaturgiu aj scénografiu. V prípade réžie to bolo dokonca za obe inscenácie spoločne.

S dvoma Scénickými vencami zo Scénickej žatvy odcestoval aj divadelný súbor Falangir z  Kostolišťa. Ich inscenácia Stmieva sa tiež získala ocenenia za najlepšiu réžiu aj dramaturgiu. Zdvojiť ocenenia za dramaturgiu sa porota rozhodla, aby vyzdvihla naozaj vysokú úroveň dramaturgie oboch inscenácií. V prípade réžie sa uplatnilo pravidlo, že ak by ocenenie Scénický veniec mal získať profesionál, musí ju dostať aj amatér. Inscenáciu Stmieva sa totiž režíroval skúsený divadelník, spisovateľ a autor divadelných hier Karol Horváth.

Porota ocenila aj ťažkú prácu vedúcich divadelných súborov. Ocenenie pre choréga si odniesli dve dvojice ocenených. Anna Pataky a Martina Smutná vedú v Štiavnických Baniach divadelný súbor Sovíčatá, s ktorým sa na Žatvu dostali s detskou inscenáciou Priam(a) rozprávka. Druhou dvojicou je Lucia Kralovičová a Erik Forgáč, ktorí dlhé roky pomáhajú deťom s Downovým syndrómom v divadle Dúhadlo. V inscenácii Červená (sa) čiapočka spoločne s hercami spracovali témy dospievania, túžby, strachu a jeho prekonávania.

Scénický veniec za prednes si do Malaciek odniesla Ester Fedorová za recitáciu prózy Kapitán Spomienka. Príbeh o starom otcovi, kedysi silnom námorníkovi, ktorý teraz už len mlčí, napísala Dominika Madro. Talentovaná spisovateľka, ktorá sa ako porotkyňa zapájala aj do súťaže Literárny Zvolen, ktorú tiež vyhlasuje Národné osvetové centrum, nás v mladom veku navždy opustila v apríli tohto roka.

Scénický veniec za najlepší ženský herecký výkon si odniesla Základná umelecká škola J.  Rosinského v Nitre. V poetickej inscenácii Planéta rýb (Here the harpies make their nest) však porotu nezaujala iba jedna herečka. Získal ju celý ženský kolektív mladých herečiek. V prípade mužského hereckého výkonu si porotcovia jedného najlepšieho herca vybrali. Scénický veniec si odniesol Daniel Duban z divadelného súboru DISK z Trnavy. Porotu zaujal svojím výkonom v inscenácii Normalizácia, poslednej inscenácii, ktorú s Diskom pripravil nedávno zosnulý režisér Blaho Uhlár.

Okrem Scénických vencov udelilo Národné osvetové centrum aj Cenu Michala Kováča Adamova. Pomenovaná je po literárnom historikovi a dlhoročnom organizátorovi Scénickej žatvy aj kultúrneho života v Martine. Ocenenie za celoživotný prínos ochotníckemu divadlu získala Elena Bakošová-Zlatošová, ktorá počas svojej aktívnej kariéry chodievala na Scénickú žatvu najprv ako režisérka a vedúca detského divadelného štúdia Ochotníček v Púchove, neskôr ako porotkyňa a lektorka a nakoniec ako hlavná organizátorka festivalu.

Na slávnostnom odovzdávaní cien dramaturg Miroslav Dacho odovzdal ocenenia aj dvom víťazom súťaže v písaní dramatických textov Žatva drámy. Katarína Varechová z Michaloviec vyhrala kategóriu doposiaľ neinscenovaných textov s divadelnou hrou Hitlerova neter. Kategóriu inscenovaných textov vyhral Adrian Kovár z divadelného zoskupenia Sološnícki divadelníci. Jeho text Karanténa hovorí o 6-týždňovej karanténe, ktorú v Sološnici zažili pre epidémiu slintačky a krívačky hovädzieho dobytka v roku 1973.

Ocenenia Scénický veniec sa na festivale Scénická žatva udeľujú od roku 2022, keď festival oslavoval 100 rokov vzniku celoštátnych postupových súťaží ochotníckeho divadla na Slovensku. Autorom výtvarného návrhu je významný slovenský scénograf, profesor Jozef Ciller, tento rok zároveň aj člen poroty. O ocenenia súťažia inscenácie a umelecké prednesy, ktoré na Scénickú žatvu postúpili z celoštátnych postupových súťaží Belopotockého Mikuláš, Zlatá priadka, FEDIM a Hviezdoslavov Kubín, ktoré vyhlasuje Národné osvetové centrum. Právo odporučiť víťaza do programu tento rok využila aj nepostupová divadelná prehliadka Divadlo a deti v Rimavskej Sobote a Paláriková Raková.