Scénická žatva 2024, profilovka (orezaná)

Ukončenie divadelného kurzu NOC

Netradičnú absolventskú skúšku mohli vo štvrtok 29. augusta 2024 zažiť návštevníci festivalu Scénická žatva. Šestnásť frekventantov akreditovaného divadelného kurzu Národného osvetového centra ukončilo pred ich zrakmi dvojročný vzdelávací proces zameraný na princípy tvorby divadelnej inscenácie, a to vskutku divadelne – autorským divadelným predstavením. Režisér a lektor Dušan Vicen spolu s budúcimi absolventmi pozvali divákov do zákulisia prípravy inscenácie. Divadelná skúška, počas ktorej sa jedenásť hercov, režisér a dramaturgička snažia nájsť ten správny koncept pre svoju novú inscenáciu, veľmi presným a vtipným spôsobom ukazuje bežné problémy, ktorým čelia tvorcovia pri vzniku akéhokoľvek javiskového diela. I preto si režisér Dušan Vicen zvolil príhodný názov 1 000 izieb, inšpirovaný textom Ivana Štrpku ku skladbe Deža Ursínyho. 1 000 izieb, ktoré predstavujú 1 000 možností, otvárajúcich sa na začiatku kreovania divadelnej inscenácie, a 1 000 prekážok, ktoré striehnu na kolektív počas jej prípravy.

Okrem Dušana Vicena viedli ukončený divadelný kurz osobnosti slovenského divadla – dramaturg a dramatik Michal Ditte, publicista, dramaturg a režisér Karol D. Horváth, ktorý zostavil z divadelných esejí účastníkov jedinečnú publikáciu. Táto publikácia bude, spolu s krátkym videodokumentom, dostupná na webovej a facebookovej stránke Národného osvetového centra a Scénickej žatvy.

Myšlienka vytvoriť divadelný kurz pre neprofesionálnych divadelných tvorcov nie je nová. Medzi rokmi 1977 a 1979 viedol podobné kurzy režisér Peter Scherhaufer. „V Národnom osvetovom centre sme sa rozhodli nadviazať na túto tradíciu. Naša odborná pracovníčka pre divadlo Lucia Hromníková oslovila jednu z kľúčových osobností slovenského divadelníctva – režiséra a pedagóga Jozef Krasulu, aby sme spolu pripravili koncept dvojročného akreditovaného vzdelávania pre neprofesionálnych divadelných tvorcov, ktoré bude zamerané na tvorbu divadelnej inscenácie,“ objasňuje Tatiana Šišková, vedúca oddelenia neprofesionálneho umenia v NOC.

Od roku 2022 sa rozbehli s dvojmesačným odstupom dva divadelné kurzy s názvom Tvorba divadelnej inscenácie. Prvý, pod vedením Jozefa Krasulu, Patrika Lančariča a Petra Pavlaca, má už svojich dvadsiatich absolventov. Vzdelávací proces ukončili počas celoštátneho kola postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálneho divadla Belopotockého Mikuláš 2024 predstavením Tri buchy a dvadsať šuchov. Toto predstavenie ponúklo nekonvenčnou formou pohľad do divadelnej kuchyne kurzu a voviedlo divákov do vlastného procesu divadelného a ľudského bádania.

Absolventi kurzov nadobudli teoretické, ale i praktické základy tvorby divadelnej inscenácie. Skúmali rôzne tvorivé prístupy i umelecké prostriedky. Podelili sa o svoje nápady a myšlienky, a keďže väčšina účastníkov vedie svoje vlastné ochotnícke súbory, učili a inšpirovali sa vzájomne. Obe skupiny vytvorili originálnu komunitu, ktorú spája nielen záujem o divadelnú tvorbu, ale i priateľstvo.

„Čo nám kurz dal? Možno sa to ťažko opisuje slovami, ale najmä to, že sme na seba dva roky vplývali a zomkli sme sa ako skupina,“ osvetľuje Jakub Lazarčík, jeden z absolventov kurzu.

Veríme, že divadelné kurzy budú mať pokračovanie a prinesú radosť z tvorby a vzdelávania ďalším neprofesionálnym divadelníkom.

Podrobnejšie informácie o kurze nájdete na webovej stránke nocka.sk.