Scénická žatva 100 bude veľkolepou oslavou najstaršieho festivalu ochotníckeho divadla

Scénická žatva 100
Scénická žatva 100 bude veľkolepou oslavou najstaršieho festivalu ochotníckeho divadla.

Pred 100 rokmi sa v Martine začala tradícia súťaží ochotníckych divadiel, ktorá prežila vojnu, striedanie režimov, zmeny názvov aj celosvetovú pandémiu. Vrcholný festival tých najúspešnejších ochotníckych predstavení a umeleckého prednesu Scénická žatva bude na prelome augusta a septembra sláviť sté výročie svojho vzniku.

Národné osvetové centrum v tomto výnimočnom roku uvedie v Martine okrem víťazných ochotníckych inscenácií inscenácie zahraničných a profesionálnych divadelných kolektívov, ale aj tri divadelné výstavy, tvorivé dielne s profesionálnymi lektormi či letné divadelné kino. Úplnou novinkou bude udeľovanie individuálnych ocenení najlepším ochotníckym tvorcom. „Chceli sme na festival vrátiť nejaký spôsob oceňovania výkonov, ale aby nedošlo k nezdravej rivalite, porota nebude vyberať absolútneho víťaza festivalu. Rozhodli sme sa vytvoriť ochotnícke Oskary, ktoré môže získať najlepší herec, režisér, scénograf, dramaturg či hudobník. Ich názov aj to, ako budú tieto ceny vyzerať, je zatiaľ tajomstvom,“ vysvetlil programový riaditeľ festivalu Matej Moško.

Súčasťou programu bude aj slávnostný galavečer k 100. výročiu festivalu. Oceňovaný režisér Jozef Krasula pripravuje zábavný, ale aj poučný spomienkový program plný vzácnych hereckých a divadelných osobností. „Je to vlastne už tretí slávnostný galaprogram, ktorý pre nás Jozef Krasula pripravil. Pre pandémiu sa prvé dva v roku 2020 a 2021 nemohli uskutočniť. Verím, že tentoraz sa nám už nič nepostaví do cesty a na tomto galaprograme sa naozaj všetci stretneme a oslávime storočnicu Žatvy,“ doplnil Erik Kriššák, riaditeľ Národného osvetového centra.

Do príprav stého ročníka Scénickej žatvy sa zapojilo aj celé mesto Martin. V pláne sú koncerty divadelných hudobníkov, umelecké trhovisko či pouličné divadlo, ktoré na celý týždeň naplnia mesto umením. Zabavia sa aj najmenší diváci, pre ktorých Turčianske kultúrne stredisko pripravuje detské divadelné dielničky a detské predstavenia.

Festival Scénická žatva je vrcholnou prehliadkou ochotníckeho divadla, na ktorej sa predstavia najúspešnejšie ochotnícke divadelné súbory a recitátori – víťazi postupových súťaží Belopotockého Mikuláš, Zlatá priadka, FEDIM či Hviezdoslavov Kubín. Festival organizuje Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach.

Program a ďalšie informácie o festivale budeme postupne uverejňovať na www.scenickazatva.eu a https://www.facebook.com/ScenickazatvaJavisko.