Luxus robiť divadlo
Iveta Ditte Jurčová je exemplárnym príkladom toho, ako ďaleko to môže ochotník či ochotníčka dotiahnuť.
Vysnívaný rozhovor s jubilantkou Maricou Harčaríkovou
Pedagogička, umelkyňa,
čo sa v živote nepotkýňa.
Doba je ťažká
Máte chuť na klišé s kečupom? Tak si vezmite kečup a prečítajte nasledujúcu vetu. Doba je ťažká.
Martin, Žatva ťa prijíma!
Martin Kettman má vraj strach z odmietnutia. Asi preto ponuku na tento rozhovor neodmietol.
Dystopická budúcnosť a farby dúhy
V Liptovskom Mikuláši vraj vidia do budúcnosti. A nebudeme si klamať, nevyzerá to teda ružovo…
Posledný scenár Esteve Solera ako hororová komédia
Pôdorysné trajektórie hry „Človeče, nehnevaj sa“ určujú systematické siločiary nekompromisnej vládnucej špičky.
Na Zamagurí nemáš veľa šancí
Na Žatve sú prvýkrát, v programe rovno dvakrát, a ešte aj participovali na štvrtkovom galaprograme.
Viola Stern Fischerová
Tohtoročná Žatva preniká hlboko do štruktúry aktuálnych spoločenských tém.
Ty zasran polámaný, ja vím, že máš podmínku
Divadelný súbor z Trnavy, ktorého už samotný názov vo veľa ľuďoch vyvoláva nepokoje, nechuť a množstvo nepekných spomienok na holé zadky Tilajčíka a Mosného, sa predstavil už minimálne stýkrát na Scénickej žatve so svojou sedemdesiatou šiestou inscenáciou.
Lidská travestie aneb jak něžně krutě si lidé hrají
Tak jako Dante napsal Božskou komedii a Ladislav Klíma Lidskou tragikomedii, autorský kolektiv trnavského DISK-u naservíroval publiku letošní Scénické žatvy významově hutnou vtipnou kaši lidské travestie.
Guli guli gulička, kotúľaj sa trošička
Poviem vám, veľmi som sa potešil, že môžem ísť vyspovedať tento súbor. Po predstavení som totiž počul niečo, čo už dávno nie. Rodnú reč.
Ploská guľa sa mŕtvo gúľa
Po predstavení Guľa súboru Zádrapky zo Senice mi v hlave znel text piesne Richarda Müllera Koniec sveta. Verš z neho tvorí aj nadpis tejto recenzie.
S. T. O. Festivalový denník č. 5
Stánok talentovaných optimistov prináša piate číslo festivalového denníka!
Chceme byť na vás dobrí
Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec z medzibrodského Potulného dividla mali výsadu hrať na čerstvom vzduchu, na veľkom pódiu Divadelného námestia, pretože sú pouličným divadlom.
Boj dobra ilúzií
Niet lepšieho literárneho nahrávača na stand-up duo dialóg, ako je Miguel de Cervantes.
Nechoď, Ančo, na ten tanec, nechoď!
Počas festivalového štvrtka sme sa s básňou Anča Pavla Országha Hviezdoslava stretli neplánovane až dvakrát.
Dištančné stretnutia
Obe umelecké prednášky spája už spomínaný slovenský koreň, ale aj fakt, že samotné názvy oboch diel sú samy osebe opozitá.
Netreba čakať na veľké gesto
Inscenáciu Ľudskosť v réžii mladej sympatickej Nikoly Jankovýchovej, v ktorej účinkujú Lea Hadnagyová a Tatiana Jankovýchová, som videla v Nitre aj na FEDIM-e, preto som pred naším interview o nej aj o nich už všeličo tušila.
(Ne)ľudskosť
V populárnej knihe Ľudskosť sa Rutger Bregman zaoberá otázkou, či je človek vo svojej podstate naozaj taký zlý, ako nám sugerujú diela ako Pán múch či známe psychologické experimenty z dvadsiateho storočia.
Sila festivalovej terapie
Z väčšiny predstavení a niektorých rozhovorov v našom festníku mám pocit, že aspoň jeden terapeut by sa tomto festivale zišiel.
Zásadné je povedať si pravidlá hry
Matej Matejka má na konte úctyhodný zoznam umeleckých projektov; svoje skúsenosti nadobudol a ďalej ich šíri po celom svete.
Dielňa tu mala byť už pred rokmi
Tomáš Mischura na Scénickej žatve 2022 vedie dielňu s názvom Fond na podporu herca. Je to herec naslovovzatý, domáci a najmä so Žatvou spätý.
Našiel som svoje dno
Jakub Janotík je profesionálny herec, ktorý spolupracuje s pomerne mladým ochotníckym súborom z Námestova dNO.
Evanjelium či manifest podľa Jána J.
Vraždy, ktorých sa vo februári 1960 v námestovskom kostole dopustil Ján Jenej, vtedy 21-ročný muž, sú prípadom traumatickej udalosti, o ktorej je dôležité hovoriť.
Ochotníci sú soľ a korenie divadla
S Martinom je spätá nielen Scénická žatva, ale aj Zuzana Kronerová, ktorá sa tu narodila. V rozhovore nám porozprávala o svojom vzťahu k mestu, festivalu a ochotníckemu divadlu.
Zapredal svoje rodisko
Lukáš Frankovič je recitátor, študent herectva, jokulátor hrajúci po slovenských pamätihodnostiach a večne sa usmievajúci chlapík, ktorý si od Evy Oľhovej v Brepte objednal vodu, pretože je zadarmo.
S. T. O. Festivalový denník č. 3
Je tu nové číslo spokojného temperamentného občasníka!
Učíme sa non100p
Nezdá sa vám ináč ten náš stan voľajaký iný? Väčší mi pripadá. Kedysi to tam vyzeralo ako na pivnom festivale.
Prihovoríme sa za vás u Moška
MoDRé TRaKy pod vedením Štefana Foltána opäť priniesli tému hodnú dospeláckeho súboru (i publika). Tému, ktorá je vhodná na skorý poobedný čas, aby sme mali o čom premýšľať po zvyšok života.
Environmentální balada s otevřeným koncem
Hviezdoslavův Kubín má na letošní Scénické žatvě silné zastoupení. A to nejen kvantitativně, jak přesvědčivě dokázal soubor MoDRé TRaKy při ZŠ a MŠ ve Vráblech.
To nie je pena. To je aviváž
Ich inscenácia sa volá Klamárka. Nedá sa teda s istotou povedať, že informácie v tomto rozhovore budú úplne pravdivé.
Teória spravodlivosti
Je potešiteľné, že v tohtoročnom programe SŽ sa objavujú inscenácie s aktuálnymi témami, prevažne vytvorené na základe súčasných predlôh či metódami autorskej tvorby.
Strieľa celá rodina
Milí žatevníci a milé žatevníčky. Som tu s vami neprestajne, aj keď s krátkou prestávkou, od roku 2019.
Bábky nám robí šepkárka
O tom, že je Ľubo Šárik jednou zo stálic Scénickej žatvy, svedčí aj fakt, že vo foyer Národného domu, kde sme robili rozhovor, sa nachádzal hneď dvojmo – fyzicky prítomný aj zvečnený na fotografii z kultovej inscenácie Tip-top biotop (schválne, či ho nájdete).
Apel príde až na záver
Skupina bezdomovcov sa pohráva s odpadom – krabice, šaty, pet fľaše. Pohybovou improvizáciou vytvárajú divadelné prostredie pre svoj debatný krúžok.
Marilyn, Monroe a ich Nokia
Keď to budeš čítať, možno si pomyslíš, že som Evu Oľhovú a Daniela Kohániho spovedal naraz. Ale nie je to tak, milý čitateľ či čitateľka, či ďalšie štyri rodové oslovenia.
Aj navariť obed je umenie
Štefan Jurča a Renata Jurčová sa spoznali na Žatve a na jej 100. ročníku uviedli svoje spoločné dielo Matilda. Autobiografia či fikcia?
Vavříny rostou z dřiny
Belopotockého Mikuláš torpédoval do Martina ve jménu současných proudů slovenského divadla Matildu.
Ta nech im to baví!
Keď prichádzam po martinskej repríze za súborom do zákulisia, priznám sa sympatickému režisérovi Martinovi Bašistovi, že taká radikálna úprava, v ktorej by niekto z Čechova škrtol 2/3 postáv, tu ešte nebola.
„Buc cicho a tu sebe vipi!“
Byť ticho a vypiť si je jedna z mála veselých vecí, ktoré môžu tri nešťastné sestry z východného Slovenska urobiť.
Priniesli až sto balónov!
Narodeninovú oslavu si snáď nikto nedovolí predstaviť bez mrkvy s humusom, retro tomboly či umrnčanej slušňáčky.
Takmer monodráma s lyrickým chórom
Tvorivý kolektív zo Zákamenného sa po dlhšej odmlke predstavil s neľahkým, ale krásnym textom jednej z najpozoruhodnejších slovenských autoriek Jany Bodnárovej.
Oskar, Oscar, oskar, Rósza
Predstaviteľka hlavnej postavy Lucia Kollárová je veľká profíčka. Celé dve minúty (toľko trval náš rozhovor) pôsobila, ako by denne rozdávala aj päť rozhovor a dva autogramy.
Desať dní detského smútku liečeného humorom…
Príbehová literatúra vie vo všeobecnosti objavne nahrať divadelnej dramaturgii a réžii. Potrebuje len zmysluplné prevtelenie do nevyčerpateľných možností divadla.
Založíme lóžu múk
UPOZORNENIE! Toto je rozhovor s Miklósom Forgácsom, tak sa, prosím, pripravte na to, že aj v písanom rozhovore vie chytiť dvadsaťminútovú slinu plnú zápalu pre to, čo robí, a nič ho nezastaví.
Žatva sú istoty
Pred desiatimi rokmi som mala čerstvo po bakalárskych štátniciach, v redakcii som sa placho smiala na Trnkových vtipoch a s obdivom sledovala pri práci redakčnú harcovníčku Kiči.
Dnes som už aj ja pamätníčka, všeličo sa medzičasom zmenilo, mnohé v nejakej podobe pretrvalo.
Na počiatku bolo slovné spojenie
Keď istá vesmírna superveľmoc zaviedla na úplnom počiatku všetkého slovo, zrejme netušila, akú silu mu zároveň prisúdila. Z jazyka sa stal živý organizmus s ohromným vplyvom.
Nefiltrované svedectvo, ktoré sa zhodnocuje časom
Divadlo a film majú toho nemálo spoločného, ba často si od seba všeličo požičiavajú – námety, hercov, kompozičné postupy.
Naším cieľom je a vždy bolo šírenie osvety o animácii
Festival BAB – Bienále animácie Bratislava je medzinárodný festival animovaných filmov pre deti. Jeho prvý medzinárodný ročník sa konal v roku 1991 a od roku 2003 je festival súťažný. Zapísal sa na kultúrnu mapu Slovenska a okrem hlavného mesta Bratislavy, k festivalovým mestám pribudli aj Skalica, Prievidza, Košice, Prešov a Myjava. Avšak toto nie je článok, ale rozhovor a preto som sa čo-to popýtal riaditeľa festivalu Tomáša Danaya.
Pozdrav Jánosa Regősa
Vážení hostia Scénickej žatvy!
Už druhýkrát mám to šťastie byť hosťom tohto vynikajúceho festivalu a tentoraz ma obzvlášť teší, že na moje odporúčanie je do programu zaradené aj významné maďarské predstavenie.
Pozdrav Pieta Roordu
Pozdravujem vás,100 rokov, krásny vek! Predpokladám, že mnohí z nás by váhali vysloviť želanie stať sa takými starými.
Pozdrav Lenky Lázňovskej
Vážení slovenští přátelé, s radostí vás zdravím do Martina. Blahopřeji k výročí, na něž může být slovenské ochotnické divadlo opravdu hrdé.
Pozdrav Aleda Rhysa-Jonesa
Medzinárodná asociácia amatérskeho divadla AITA/IATA, svetová organizácia amatérskeho divadla, pozdravuje 100. ročník Scénickej žatvy v Martine na Slovensku.