Novinky a články

EKO ĎALEJ?: Festival sú ľudia

Scénická žatva už dávno nie je žiadny vetchý smrečok, ktorý by vykýval hocijaký záchvev vetra. Ako sa ukázalo, nezlomí ju ani smršť, ktorá sa celým svetom prehnala a stále podchvíľou vyčíňa.

Čítať viac »
Scénická žatva, 24. 10. 2021

MONOKULTÚRY: Keď dominuje próza

Počas sledovania prednesu som sa nakrátko ocitol v budúcnosti. Je pondelok ráno, hektický kancelársky svet naberá na obrátkach, do kancelárie vstupujú prvé osoby a dráma začína. Našťastie som sa spamätal a ešte stále sedel v prítmí priestoru BarMuseum, kde sa dial prednes.

Čítať viac »
Scénická žatva, 23. 10. 2021

EKOKRITICKÝ PANEL: Večer Lakomca

Prievidzský súbor svojím Lakomcom naštartoval v sobotu večer svojskú spanilú jazdu zapriahnutú osvedčenými divadelnými koňmi v podobe mimoriadnej kvality hereckého súboru, nekonvenčnej režijnej koncepcie, hravej podoby scénickej hudby, funkčnej scény a nadpriemernej kostýmovej výpravy.

Čítať viac »
Scénická žatva, 22. 10. 2021

SPOZA EKOPONY: Za poslušné Slovensko

Pozvať na rande čerstvú známosť do divadla na satirické divadlo nie je vždy dobrý nápad. Hrozí, mentálna disharmónia. A keď sa ťa v hľadisku herec otvorene, pred všetkými opýta, koľko stálo tvoje miesto, to len začína zábava.

Čítať viac »
Scénická žatva, 22. 10. 2021

SPOZA EKOPONY: Upcyklovaný Tajovský

Už na prvý pohľad majú divadelníci z Ploštína princípy udržateľnosti v malíčku – na scéne vidíme samé trváce prírodné materiály, žiadne plasty a univerzálna Ikea. Navyše, hoci siahli po jednej z najopotrebovanejších predlôh v ochotníckom divadle vôbec, Tajovského Matke, svojpomocne si ju vynovili.

Čítať viac »
Scénická žatva, 22. 10. 2021

NOČNÉ KOMPOSTOVISKO: Kapela s poéziou v mozgu

Napriek expresívnemu názvu päťčlennej kapely okolo známeho divadelníka Patrika Lančariča priniesol Brajgel viac kontemplatívny zážitok. No rozhodne urobil (ne)poriadok v literárnych vedomostiach poslucháčov. Vedeli ste, kto po prvýkrát použil pojem android? Nie? Mali ste byť na koncerte.

Čítať viac »
Scénická žatva, 22. 10. 2021

EKO ĎALEJ?: Dôležité je pestovať podhubie pre komunity

Slovom „kríza“ sme v najrôznejších súvislostiach atakovaní denne: kríza klímy, kríza štátu, kríza Európskej únie, identity, reality… O tom, ako sa dá aj napriek neľahkým časom byť inšpiratívne aktívny sme sa rozprávali s riaditeľkou Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine (TKS) Soňou Buckulčíkovou a metodikom pre divadlo Milanom Herčútom.

Čítať viac »
Scénická žatva, 21. 10. 2021

SPOZA EKOPONY: Nikomu to nepoviem

V nitrianskom divadle mladých sa rozšíril taký nešvár. Samotní žiaci si zakladajú vlastné divadelné kompanie, skúmajú, tvoria, skúšajú a nastavujú nové latky. A nemienia s tým prestať.

Čítať viac »
Scénická žatva, 21. 10. 2021

EKOKRITICKÝ PANEL: Nevypočutých vypočuli…

Téma, ktorú sa divadelný súbor Jednosmerka z Nitry rozhodol inscenovať, je pálčivým dôkazom doby, v ktorej žijeme. Túžba byť vypočutí, nie kvôli tomu, že sa domáhame zdieľať svoj názor v komentároch na sociálnych sieťach, ale pre bezmocnosť pri riešení svojho problému.

Čítať viac »
Scénická žatva, 21. 10. 2021

SPOZA EKOPONY: Elenky trvalo neudržateľné

Kým spoločnosť razí progres a mladá generácia miluje nové trendy, v Martine idú proti prúdu. Takmer napospol ženský kolektív Elenky z Mudroňky našiel obnoviteľný zdroj inšpirácie v zápiskoch Eleny Maróthy-Šoltésovej a vytvoril inscenáciu, ktorá vzdala hold aj trvácnosti spolku Živena a jeho 150. výročiu. Škoda len, že išlo o jednorazový projekt, ktorý pre vyťaženosť členiek (a člena) kolektívu údajne nebude možné zrevitalizovať. 

Čítať viac »
Scénická žatva, 21. 10. 2021

SPOZA EKOPONY: Len som sa bála, že to pokazím

Monodráma Rebeka mala v štúdiu SKD svetovú premiéru. A hlavná protagonistka Michaela Vojtušová hrala prvýkrát pred verejnosťou. Jej minimalistická scéna nezanechala žiadnu stopu, dokonca ani odpad. Zato samotné predstavenie prinieslo tínedžerský návod, ako si získať prvú lásku. Michaela sa cítila na javisku dobre a aj po rozboroch by túto monodrámu chcela hrať ďalej.

Čítať viac »
Scénická žatva, 21. 10. 2021

SPOZA EKOPONY: Išli za peniazmi, prišli so skúsenosťami

Každý z nás pozná niekoho, kto s vidinou kráľovskej výplaty zamieril na prelome tisícročia na Britské ostrovy. Hodiny nepohodlia pretrpeli oficiálne v autobuse kvôli cene cestovného lístka, v skutočnosti dali prednosť kolesám pred krídlami kvôli nižším emisiám. Z oberania jahôd, či stráženia detí ostali všetkým bohaté skúsenosti, niektorým úsmevné spomienky, iným  potomstvo, no viacerým pocity poníženia a frustrácie.

Čítať viac »
Scénická žatva, 21. 10. 2021

EKO ĎALEJ?

Veľkolepé plány nazvané „99. ročník Scénickej žatvy“, prezieravo vklinené medzi poradovými vlnami koronakrízy, dostali napokon podobu matrixovského déjà vu.

Čítať viac »
Scénická žatva, 21. 10. 2021

Jánošíka zrecyklovali a nanovo uviedli

Téma Jánošíka sa v divadelných dejinách zrecyklovala viac ako rolky od toaletného papiera na benzínovej pumpe. Potulné dividlo J+T však do transformácie pôvodného stavebného príbehu pridalo kvalitnú zmes komiky a jedno „W“ navyše.

Čítať viac »
Vladimír Sadílek

Odišiel Vladimír Sadílek

V sobotu 27. februára 2021 nás vo veku 76 rokov opustil herec, divadelný režisér a dlhoročný spolupracovník Národného osvetového centra Vladimír Sadílek (*20. 1. 1945 – †27. 2. 2021).

Čítať viac »
Scénická žatva 2021